...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Židovka z Toleda - Lion Feuchtwanger

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 199x

Historická fikce...

Lion Feuchtwanger

Židovka z Toleda


Román ze středověkého Španělska z dob Alfonsa VIII. a Leonory, z dob války mezi Saladínem a křižáky, z dob, kdy být židem

nebo muslimem znamenalo ponížené jednání a neustálé ohrožení života.

Kastilský král Alfonso VIII se zamiluje do dcery svého židovského rádce Raquel. Postaví jí důstojné sídlo a sedm let tráví s ní uzavřen od lidí, daleko od Svaté války proti muslimům. Královna se na to již nevydržela dívat, využila situace, kdy král prohrál na bojišti a nechala zavraždit židovku i jejího otce.

Alfonso velmi truchlil a Královnu zavrhl. Nikdy se nedověděl, kde je jeho a Raquelin jediný syn, kterého židé ukryli a chránili především před ním samotným.

Osobně se mi román nelíbil, jde hlavně o střet náboženských světů, které jsou neslučitelné a děj je z velké části potlačen, neustále ustupuje filosofickým pasážím, které jsou pro člověka v mém věku mnohdy nezajímavé. Věřím ale, že pro starší generaci význam má.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!