...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Staré řecké báje a pověsti - Eduard Petiška

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 720x

Klasické bájné příběhy...

Eduard Petiška

Staré řecké báje a pověsti


Slavní řečtí rekové a bozi, velké války a zlí netvoři, láska, přátelství a nezdolná odvaha všech hrdinů vystupujících v každém příběhu, ve kterém pokaždé vyhraje srdce a pravda. Staré báje poskládané v přibližné časové posloupnosti jsou popsané neobyčejně pestrým způsobem.

Mě osobně tato kniha oslovila již v poměrně ranném věku, protože např. příběh o Orfeovi či Prométheovi, a nebo snad Heraklovi , kde se vše zdá dávno ztracené, avšak nakonec se v dobré obrátí, je nádherný sen obohacující každodenní stránky našeho života.

Má nejoblíbenější báje je o Perseovi, protože jako jedna z mála skončí relativně dobře. Začátek není příliš nadějný, díky králi, který se příliš obává o svůj život, protože byla vyřčena věštba, že příčinou jeho smrti bude jeho vnuk, a proto dá vlastní dceru Danaé s jejím a Diovým synem Perseem vsadit do bedny a nechá je napospas mořským vlnám. Jsou ale zachráněni dobrosrdečnými rybáři z jiné země, přes které se Danaé se synkem dostane až ke zdejšímu králi, za kterého se provdá.

Perseus roste na královském dvoře do krásy a síly a toho se jeho adoptivní otec zalekne, nechce přijít o trůn, a proto se hodlá chlapce zbavit. Pošle ho pro hlavu Gorgony Medusy.

Přes všechny útrapy se to mladíkovi podaří a navíc zachrání krásnou Artemidu, se kterou se ožení. Při návratu do království se král domáhá hlavy Medusy, avšak při pohledu na ní zkamení.

Perseus skutečně nakonec svého děda omylem zabil, ale nastoupil po něm v jeho říši, stejně jako v říši svého adoptivního otce, který zkameněl, jako spravedlivý král.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!