...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Sophiina volba - William Styron

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 279x

Bolestný příběh polské ženy v USA... poválečné drama...

William Styron

Sophiina volba


Příběh líčí tragický osud Polky Sophie, jejímž životním údělem byla mnohá krutá rozhodnutí.

Sophie je nám představena jako mladá žena, která se po osvobození z koncentračního tábora dostává do USA. Začne žít s psychicky nemocným bohémem Nathanem. Podivná dvojice zaujme mladého spisovatele Stinga (W. Styron), se kterým se rychle spřátelí. Je to on, kdo nás provází příběhem jako vypravěč.

Sophie byla dcerou antisemity a univerzitního profesora v jedné osobě, ale její milenec byl žid. Otce i manžela, jako univerzitní zaměstnance, odvezou do koncentračního tábora i přes jejich zjevné sympatizování s Němci. Sophie tam skončí nakonec také, i se svými dětmi je ještě při transportu vystavena prvnímu těžkému rozhodnutí – má zvolit, zda obětuje dcerku, kterou drží v náručí, či synka, kterého se snaží bránit druhou rukou. Sophie zvolit nechce, ale nakonec vydá holčičku.

Další rozhodnutí je, zda ukrást rádio v domácnosti fašistického důstojníka řídícího, koncentrační tábor, pro rodící se odpor, který vede jeden z vězňů. Pokusí se, ale je přistižena jeho dcerou, podaří se jí ovšem přesvědčit, že to udělat nechtěla.

Různá drobná rozhodnutí se zdají nevýznamná oproti těmto těžkým, ale nejtvrdší rozhodnutí učiní nakonec – rozhodne se opustit Stinga, který jí nabízel nový život a vrátí se k Nathanovi a společně s ním zvolí smrt.

Nejvíce mě zaujalo, že když se se Sophií setkávám poprvé, vnímám ji jako téměř dítě na prahu dospělosti. Postupně ale, jak vypráví , co prožila, že byla vdaná a měla dvě děti -

– doslova mi stárne před očima. Na konci příběhu na mě působí jako stará a zlomená žena.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!