...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Král Lear, Hamlet, Romeo a Julie, Zimní pohádka - William Sh

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 354x

Tři nejznámější tragédie světoznámého dramatika a jedna diskutabilní pohádka...

William Shakespeare

Král Lear


Tato hra velmi připomíná pohádku „Sůl nad zlato“, ale bohužel nekončí šťastně.

Starý král Lear se při přidělování věna dcerám řídí odpovědí na otázku jak ho která miluje. Nejstarší Goneril odpoví dle očekávání, dostane věno a za manžela vévodu Albanského. Mladší Regan odpoví obdobně a spolu s věnem se vdává za vévodu Kornwallského. Nejmladší Kordelie řekne, co si opravdu myslí a je odvržena jak otcem, tak i nápadníkem vévodou Burgundským, ale její druhý nápadník, francouzský král miluje Kordelii ne pro bohatství, ale pro krásu, proto ji učiní francouzskou královnou. To je úvod příběhu.

Král Lear se ve své pošetilosti zřekl jediné, která ho měla ráda a poznává trpké plody svého rozhodnutí. Obě starší dcery mu totiž usilují o život.

Po shodě náhod a nehod je vévoda Kornwallský zavražděn a též Kordelie umírá. Král Lear se mrtvému tělu omluví a zemře nad svou nejmladší dcerou.

V příběhu dále vystupují hrabě z Kentu (stoupenec krále Leara), hrabě z Glostru, jeho syn Edgar a nemanželský syn Edmund, Oswald (sluha Goneril) a Šašek, nejmilejší přítel krále Leara.


Hamlet

Hamletův otec, král dánský, zemřel za podivných okolností a vše nasvědčuje tomu, že byl zavražděn svým bratrem Klaudiem, který se oženil s ovdovělou královnou. Jedné noci se Hamletovi zjeví otcův duch a jeho obavy potvrdí, nyní je rozhodnut pomstít otcovu smrt, proto předstírá šílenství.

Shodou náhod a nehod zabije otce své milé Ofélie Polonia a ona se již šílená vrhne z útesů. Její bratr Lerthés vyzve Hamleta na souboj, ve kterém mu Klaudius nastrčí otrávený meč. Hamlet se jej však zmocní a Lertése i krále zabije. Královna vypije žalem sklenici ,,vína“, ve které byl připraven jed pro Hamleta a skoná. Hamlet se omylem řízne o otrávený meč, závěrem také umírá.

Příběh je velmi depresivní a pesimistický. Zaujal mě a patří k mým nejoblíbenějším, ačkoliv dávám přednost dobře dopadajícím příběhům.


Romeo a Julie

Klasický příběh boje lásky proti předsudkům.

Dva znepřátelené rody (Montekové a Kapuleti) spolu už odedávna soupeří, je proto nemyslitelné, aby se mladý Romeo Montek zamiloval do krásné Julie Kapuletové, ale jak už to tak bývá, právě to se stane. Od tohoto okamžiku nastávají schůzky při měsíci, kdy mladé milence kryje závoj noci, nenadálý souboj,který hrdina přežije, tajná svatba, při které se dva životy spojí v jeden a schyluje se k tragickému konci.

Romeo je zdrcen zdánlivou smrtí své milé, a proto vypije jed. Julie po procitnutí ze spánku, navozeném po léku od mnicha Vavřince, který milence oddal, zjišťuje Romeovu smrt, v zármutku ho naposledy políbí a probodne si srdce dýkou.

Nad jejich hrobem se potom znesvářené rody usmíří. Příběh končí noblesně a s grácií sobě vlastní, jako ostatně všechna Shakespearova díla.


Zimní pohádka

Děj se odehrává na několika místech Evropy (i v Čechách).
Král Leontes se oženil s Hermionou. Moc ji miloval, ale zároveň byl moc žárlivý. Při návštěvě jeho přítele z dětství Polixena začne svou ženu podezírat z nevěry. S přítelem se pohádá a ženu uvězní. Všichni se jej snaží přesvědčit o královnině věrnosti, vše je ovšem marné.
Hermiona je tak zdrcena, že umírá, naneštěstí nedlouho po porodu Pertidy, dcery Leontovy. Tu král nechává odvézt Antigonem, který ale při plnění úkolu zemře. Král svého rozhodnutí později lituje.
Po letech se Pertida, záchráněna a vychována pastýřem, seznámí s Polixenovým synem Florizelem, o němž si myslí, že je to obyčejný chlapec. Florizel má rovněž zato, že jeho nová láska jen je dcerou pastýře.
O jejich vztahu se dozvěděl Polixenes a protestuje. Vzápětí však vyjde najevo, že Pertida je dcerou krále Leonta. Poté se s pomocí Pauliny objeví i její matka, která svou smrt jen předstírala, aby potrestala svého manžela.
Příběh tedy končí svatbou potomků obou královských rodů a usmířením králů a dávných přátel.

Toto dílo se diametrálně liší od ostatních Shakespearových děl, proto mnoho předních odborníků zpochybnilo autorství, i nezávislý pozorovatel si všimne absolutně odlišného vyprávěcího stylu i naprosto netypického konce. Dodnes se pohádka připisuje Shakespearovi s vykřičníkem.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!