...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Eragon, Eldest, Brisingr - Christopher Paoliny

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 390x

Celosvětový bestseller - fantasy...

Christopher Paoliny

Eragon - Odkaz dračích jezdců

Eldest - Odkaz dračích jezdců


Příběh vesnického chlapce, který se stal dračím jezdcem.

Eragon nalezne safírový kámen, který chce prodat. Díky sérii náhod se tak nestane a z ,,kamene“ se vyklube dračice Safira. Eragon a Safira nemohou zůstat ve vesnici, protože krutý král Alagaesie každého Jezdce zabije. Vydávají se na cestu s vypravěčem Bromem, který také býval jezdcem. Poté co Broma zabijí, pokračují v cestě, ale nyní již k Vardenům, kde vybojují bitvu o jejich úkryt. Tím končí Eragon.

Eldest vypráví o tom, jak se Eragon, Safira a jejich společnice elfka Aria vydávají na cestu k Elfům, kde má Eragon dokončit svůj výcvik. Vzdělává se a snaží se získat Ariinu přízeň. Zjistí, že by se mu takový život líbil, ale nic nemá dlouhé trvání. Vardenové se připravují na střet s královstvím a to je válka, kterou nesmějí prohrát.

Zde končí druhá část a já napjatě čekám na poslední díl Empire.

Tyto dvě knihy mají dohromady asi 800 stránek, ale já si osobně myslím, že na takový příběh je to málo.


Odkaz dračích jezdců - Brisingr


Uplynulo jen pár měsíců, co Eragon poprvé vyslovil slovo "brisingr", které ve starověkém jazyce znamená oheň. Od té doby se nenaučil pouze kouzlit pomocí slov - musel bojovat celým svým srdcem. Po kolosální bitvě proti vojákům Království na Hořících pláních Eragon se svou dračicí Safirou jen o vlásek unikli smrti. Tím to však pro mladého Jezdce a jeho draka nekončí, protože Eragon je vázán mnoha sliby, které možná nebude moci splnit.
Především se jedná o Eragonovu přísahu bratranci Roranovi, že pomůže zachránit jeho milovanou Katrinu ze spárů krále Galbatorixe. Ovšem Eragon přislíbil svou věrnost i dalším. Vardenové zoufale potřebují jeho schopnosti a sílu - stejně jako elfové a trpaslíci. Když se rebelů zmocní neklid a nebezpečí hrozí ze všech stran, Eragon musí udělat rozhodnutí, která ho poženou přes celé království a ještě dál, rozhodnutí, která mohou vést k neuvěřitelné oběti.
Eragon představuje největší naději jak zbavit zemi krutovlády. Dokáže tento kdysi prostý farmářský chlapec sjednotit vojska vzbouřenců a porazit zlovolného krále?
Vše začíná blízko Helgrindu, kde se Eragon se Safirou a Roranem chystají na útok na Helgrind. Útok se jim povede a zachrání Katrinu, během boje padnou oba razakové. Mezitím za Nasuadou přijdou starší kmene, odkud Nasuada pochází, a pokusí se zmocnit velení nad Vardeny, ale Nasuada je přemůže. Také konečně k Vardejnům dorazí 12 nejlepších kouzelníků, které vyslala Islanzadí.
Po návratu Eragona k Vardenům se bohužel objeví další nepříjemný vynález z dílny Galbatorixe - vojáci, co necítí bolest, proti Vardenům jich jde kolem tří set, avšak samotní Vardenové během bitvy, kde je všechny pobijí, ztratí kolem tisícovky mužů. Eragon do těchto bojů nemohl zasáhnout, protože přiletěl Trn s Murtaghem, avšak tentokrát je Eragon s pomocí elfských kouzelníků zahnal.
Poté pošle Nasuada Eragona do Farthen Duru, ale samotného bez Safiry, neboť se bojí, že kdyby Galbatorixovi špehové zjistili, že Eragon není u Vardenů, zavolali by Murtagha, aby zaútočil. Eragon se účastní bojů o trůn v Trondheimu. Také je na něj proveden atentát. Zjistí se, že to nařídil klan Az Sweldn rak Anhuin. Orik, jenž je po smrti Hrothgara vůdce Duurgrimst Ingetium, zařídí, že klan Az Sweldn rak Anhuin je vyhoštěn. Následuje volba krále a Orik vítězí. Při korunovaci Safira úspěšně spraví Isidar Mithrim. Po korunovaci letí Eragon se Safirou ihned do Ellesméry, kde se dozví spoustu nových věcí - že Brom je Eragonův otec, jak se Brom seznámil se Selenou atd. Dále odhalí zdroj Galbatorixovy síly - podmanil si srdce srdcí mnoha draků a díky tomu má k dispozici i jejich sílu. Eragon poté navštíví Rhuhon, která by mu ukovala nový meč, ale potřebovala by k tomu zářocel. Tato hornina ale už nikde není. Avšak Eragona napadne, že by to mohla být ta zbraň pod stromem Menoa. Zde skutečně je, ale strom Menoa ji Eragonovi dá pouze tehdy, když Eragon slíbí, že stromu dá cokoliv. Eragon to samozřejmě slíbí, ale Menoa mu neřekne, co chce. Poté mu tedy Rhunon uková meč, který Eragon pojmenuje Brisingr. Kdykoliv Eragon řekne "brisingr", ani se nepokouší použít kouzlo, meč se rozzáří modrým plamenem. Eragon a Safira se už musí vrátit k Vardenům pomoci jim dobýt město Feinster a když dorazí k Oromisovi, Glaedr dá Eragonovi své srdce srdcí a také mu sdělí, že jdou pomoci elfům dobýt Gilead.
Mezitím je Roran posílán na různé mise a při jedné, i přestože pozabíjí skoro dvě stovky vojáků, neuposlechne rozkaz a je zbaven velení a zbičován padesáti ranami. Po několika dalších misích, když během jedné přemůže urgala holýma rukama, jdou všichni Vardenové na Feinster.
Eragon se vrátí přímo k městu Feinster, kde už zuří bitva. Pomůžou Vardenům přejít přes hradby a nalézají lady Loranu-paní města, a v její blízkosti tři kouzelníky snažící se vytvořit Stína. To se jim bohužel podaří, avšak Eragon pomůže Arye a ta jej zabije. Mezitím, když se Eragon snaží zastavit kouzelníky, aby vyčarovali Stína, nahlíží pomocí srdce srdcí do Glaedrovi mysli, vidí, jak bojuje spolu s Oromisem s Trnem a Murtaghem. Galbatorix se chopí kontroly nad Murtaghem a Trnem, Oromis dostane záchvat a zraněn zemře. Glaedr se rozzuří, pokusí se Trna zabít, ale bohužel se mu to nepovede, místo toho sám umírá. Eragon řekne o Oromisovi a Glaedrovi Nasuadě. Ta mu poté sdělí, že teď potáhnou na Belatonu, pak na Dras-Leonu a nakonec do Urubaunu, kde se pokusí zabít krále. Bitva už je pryč, ale válka nekončí…

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • laly 25.08.2011 v 20:18 Tyto knihy jsem přečetla všechny. Upřímě mě nadchly, Paoliny je na začátku skvělé kariery,


 • Pilgrim 20.09.2011 v 13:19 Souhlasím, že knihy jsou skvělé, ale podle mého názoru rozehrál příliš velký příběh, který nyní nezvládá splést zpět do jedné linie, aby jej mohl ukončit... ale určitě na to přijde =))


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!