...můj veřejný deník.....jsem majitelka těch největších rostoucích trpaslíků na světě..

Bídníci - Victor Hugo

Publikováno 24.06.2011 v 15:00 v kategorii Čtenářský deník, přečteno: 366x

Historická, dramatická fikce...

Viktor Hugo

Bídníci

Hlavní postavou příběhu je Jean Waljean, který v mládí ukradl chleba pro svou hladovějící rodinu a byl za to odsouzen na 5 let práce v lomu na ostrově. Protože má nenapravitelnou povahu spravedlivého muže s dobrým srdcem, vyslouží si prodloužení o 20 let (pomůže 2 vězňům a pokusí se o 1 nepovedený útěk). Přesto se mu podaří uprchnout. Na svobodě požádá o pomoc u kněze, který ho vlídně přivítá a neptá se na nic. Jean Waljean mu v noci ukradne stříbrné svícny a je chycen. Kněz mu však rozumí a policistovi řekne, že mu je daroval.

Později se Jean Waljean stává starostou malého městečka, panem Madlenem. K jeho smůle sem přijíždí syn vrchního dohlížitele věznice – nový policejní inspektor, který ho poznává. V Paříži ho udá, po svém návratu odsoudí jakousi ženu, aniž by věděl co udělala. Jean Waljean se mu postaví a ženu odvede k sobě domů, kde jí poskytuje péči a peníze pro její dceru Kozetu, i přesto ale žena umírá. Inspektor se vypraví zatknout bývalého vězně, ale ten ujíždí pro Kozetu a uchylují se do kláštera.

Za 10 let se z Kozety stává krásná mladá žena. Při jedné procházce pozná mladíka jménem Marius a zamilují se do sebe. Marius je členem vzbouřených dělníku a bojuje na barikádách, kde se k němu na žádost „dcery“ přidává i Jean Waljean. Dělníci prohrávají a Marius je zraněn. Jean Waljean uniká se zraněným mladíkem před inspektorem kanály a ten jej nechá jít, protože mu Jean Waljean zachránil život, když mu pomohl utéct od vzbouřenců. Nedokáže však unést, že nesplnil úkol a spáchá sebevraždu.

Kozeta si bere Mariuse.

Jde o krásný příběh ve kterém bolest hlavního hrdiny cítíte stejnou měrou, jako

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Až to budeš chtít nejvíc VZDÁT, vzpomeň si na všechny Ty, co by Tě rádi viděli poraženou na kolenou, takovou radost jim přece NEUDĚLÁŠ!